RSS
czwartek, 12 lutego 2009
Puntarenas

Puntarenas - miasto w Kostaryce, położone w północno-zachodniej części kraju na niewielkim półwyspie, wcinającym się w głąb zatoki Nicoya (Ocean Spokojny). Współrzędne geograficzne: 10°00'N 84°50'W. Ośrodek administracyjny prowincji Puntarenas. Ludność: 32,5 tys. mieszk. (2000).

Puntarenas to główny port morski Kostaryki na wybrzeżu pacyficznym. Wywozi się tędy głównie kawę. W pobliżu miasta przebiega Autostrada Panamerykańska.

Miasto posiada też atrakcyjne plaże, które przyciągają turystów.

16:59, chilewypoczynek
Link Komentarze (2) »
piątek, 19 grudnia 2008
Półwysep Nicoya

Półwysep Nicoya - półwysep w północno-zachodniej Kostaryce, otoczony wodami Oceanu Spokojnego i Zatoki Nicoya.

Ważniejsze miejscowości na półwyspie to Nicoya (13,3 tys.) i Santa Cruz (10,3 tys.), Administracyjnie wchodzi w skład prowincji Guanacaste (część północna) i Puntarenas (część południowa).

13:18, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 października 2008
DRZEWO Z CZASÓW KOLUMBA..
Na wzgórzu na północ od jeziora Arenal zbadano drzewo giganta. Puchowiec [Ceiba pentandra] ma 60 metrów wysokości i rozpiętą na 60 metrów koronę. Według botaników liczy od 500 do 550 lat i "pamięta" czasy, kiedy do Kostaryki przybył Krzysztof Kolumb. Obliczono, że "dźwiga" na sobie 30 gat. storczyków, 18 gat. bromelii, 13 gat. paproci.
14:48, chilewypoczynek
Link Komentarze (1) »
czwartek, 14 sierpnia 2008
Liberia

Liberia - miasto w Kostaryce, ośrodek administracyjny prowincji Guanacaste. Położone u podnóża pasma Cordillera de Guanacaste, w odległości 234 km na północny zachód od stolicy kraju San José. Współrzędne geograficzne: 10°N39'N, 85°27'W. Ludność: 52,3 tys. (2008) - czwarte co do wielkości miasto kraju.

Liberia posiada międzynarodowy port lotniczy Daniel Oduber, drugi pod względem wielkości po lotnisku Juan Santamaría pod San José. Miasto położone jest przy Drodze Panamerykańskiej.

Niedaleko od miasta znajduje się park narodowy Rincón de la Vieja, gdzie można podziwiać liczne gorące źródła i wodospady.

20:34, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 czerwca 2008
Heredia

Heredia - jedna z siedmiu prowincji Kostaryki, położona w północnej części kraju, przy granicy z Nikaraguą. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Heredia (20,2 tys.). Największym ośrodkiem miejskim jest jednak San Francisco (40,8 tys.)

Prowincja Heredia graniczy na wschodzie z prowincją Alajuela, na południu z prowincją San José, a na wschodzie z prowincją Limón.

W północnej części prowincji znajduje się nizina ciągnąca się nad graniczną rzeką San Juan. Jeden z jej dopływów Sarapiquí stanowi główny ciek wodny prowincji. Górzyste południe obejmuje część pasma górskiego Cordillera Central. Najwyższym szczytem prowincji jest wulkan Barva - 2906 m n.p.m. Jego północne i wschodnie stoki stanowią obszar chronionej przyrody Parque Nacional Braulio Carrillo.

Obszar prowincji Heredia znany jest z uprawy trzciny cukrowej, owoców, fasoli i kawy.

12:50, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 kwietnia 2008
Wizy
Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce nie dłużej niż 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania środków płatniczych w wysokości wystarczającej na pokrycie kosztów pobytu (w stosunku do obywateli polskich nie jest to jednak wymóg stosowany rygorystycznie). Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata turystyczna przy wyjeździe w wysokości 26 USD od osoby oraz opłata za użytkowanie lotniska – 6 USD od osoby. Trzeba być przygotowanym na wydatek w wysokości 32 USD. Opłaty te można wnieść wyłącznie w gotówce, w dolarach lub walucie miejscowej przeliczonej po kursie dnia. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę (w znaczku skarbowym) w wysokości ok. 1 USD.
12:10, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Kostaryka
Republika Kostaryki (República de Costa Rica) leży w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Od północy graniczy z Nikaraguą, a od południa z Panamą. Należy do niej także Wyspa Kokosowa, która znajduje się 500 kilometrów na zachód od wybrzeża kraju. Miejsce te bywało uważane za pierwowzór wyspy, na której wylądował Robinson Crusoe. Kostaryka jest krajem wyżynno-górzystym, położonym w strefie aktywności sejsmicznej. Znajdują się tu także liczne wulkany, niektóre aktywne. Niziny występują jedynie na wybrzeżach oraz w dolinach większych rzek: San Juan, Tempsique i Cañas. Przez środek kraju biegną trzy główne pasma górskie: Cordillera de Guanacaste (wulkan Miravalles, 2021 m n.p.m.), Cordillera Central (wulkany Irazú, 3432 m n.p.m. i Turrialba, 3421 m n.p.m.) oraz Cordilleera de Talamanca z najwyższym szczytem Kostaryki Chirripó Grande (3820 m n.p.m.). Między pasmami Cordillerą Central a de Talamanca znajduje się niewielka wyżyna Cartago, położona na wysokości 1400 m n.p.m. U podnóży Cordillera Central rozciąga się zajmująca ok. 900 km² śródgórska kotlina Valle Central. Tu właśnie znajduje się stolica republiki, San José, jak również inne ważne miasta: Cartago, Alajuela, Heredia. Zarys historii Krzysztof Kolumb dotarł do wybrzeża Kostaryki w 1502 r. Wcześniej, między 750 a 1500, na obszarze dzisiejszej Kostaryki rozwijały się kultury indiańskie. Kolumb spodziewał się tu odkryć legendarną krainę złota i dlatego nazwał to wybrzeże Costa Rica, czyli "bogate wybrzeże". Obszar ten, w latach 1561-1565, podbił w imieniu Hiszpanii Juan Vasquez de Coronado, który założył pierwszą stolicę Kostaryki, Cartago. Już w czasie podboju Vasqueza de Coronado miejscowi Indianie występowali zbrojnie przeciwko Hiszpanom. Kolejne bunty w latach 1673 i 1709 spotkały się z ostrą reakcją kolonizatorów, którzy niemal w całości wymordowali ludność tubylczą. Niepodległość Kostaryka ogłosiła w 1821 i wraz z sąsiednimi republikami weszła w skład najpierw Imperium Meksykańskiego, a potem w 1823 Stanów Zjednoczonych Ameryki Środkowej. Język urzędowy: hiszpański Klimat na wybrzeżach gorący i wilgotny, w wyższych partiach - umiarkowany. Przy wjeździe do Kostaryki, polscy turyści nie mają obowiązku posiadania wiz (dot. pobytów do 90 dni). Jednakże w przypadku gdy lot na Kostarykę realizowany jest przez Stany Zjednoczone konieczna jest wiza tranzytowa. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Surowo zabroniony jest jednak wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, fragmentów rafy koralowej itp. okazów biosfery. Brak jest szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu i wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy wpisać w deklaracji celnej. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata turystyczna przy wyjeździe w wysokości 17 USD od osoby oraz tzw. opłata za użytkowanie lotniska w wysokości 6 USD od osoby. Tak więc trzeba być przygotowanym na wydatek w wysokości 23 USD.
14:40, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 marca 2008
San José

San José - stolica Kostaryki, położona w środkowej części kraju około 110 km od wybrzeża pacyficznego i 160 km od wybrzeża karaibskiego. Miasto leży w gęsto zaludnionej śródgórskiej kotlinie zwanej Mesetę Centralną, na wysokości około 1165 m n.p.m. Współrzędne geograficzne:9°55′N 84°4′W. San José jest też ośrodkiem administracyjnym prowincji San José. Miasto zamieszkuje 309,7 tys. mieszkańców (2000), a cały zespół miejski - 1040 tys. (1991).

Miasto zostało założone stosunkowo późno, bo w 1737 jako Villa Nueva. Funkcję stolicy pełni od 1823 (wcześniej stolicą było pobliskie Cartago). W mieście zachowało się, mimo zniszczeń spowodowanych trzęsieniami ziemi, wiele budynków z okresu kolonialnego, m.in. katedrę z XVIII i XIX wieku, kościół La Merced z końca XVIII wieku, teatr narodowy z końca XIX wieku oraz liczne XIX-wieczne pałace. Atrakcję turystyczną stanowią też pobliskie wulkany: Irazú i Poás.

San José stanowi główny ośrodek handlowy i przemysłowy Kostaryki. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, włókienniczy i środków transportu. Ważny węzeł komunikacyjny, położony przy Autostradzie Panamerykańskiej, posiada połączenie kolejowe z portami morskimi Puntarenas nad Ocean Spokojnym i Limón nad Morzem Karaibskim. Międzynarodowy port lotniczy im. Juana Santamaríi położony jest 20 km na zachód od San José w pobliżu miasta Alajuela. W mieście istnieją dwa uniwersytety, w tym najstarszy w kraju Universidad de Costa Rica założony w 1843.

11:51, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
Park Narodowy Manuel Antonio
Park Narodowy Manuel Antonio to jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody Kostaryki, który tworzą tropikalne lasy przechodzące w piaszczyste plaże i wybrzeża Pacyfiku jak i jego cudowne rafy koralowe zachęcające do podglądania podwodnego świata. Swoje zainteresowanie wśród podróżnych i wakacjowiczów zyskał głównie dzięki bogatej faunie i florze. Występuje tu ponad 350 gatunków zwierząt w tym przeważnie ptaki (papugi, tukany, sowy i inne) ale także liczne zwierzęta morskie oraz zamieszkujące dżunglę małpy. Osoby pragnące wypocząć czy też zażyć kąpieli, park zachęca dwiema pięknym plażami, Espadilla Sur i Manuel Antonio. Park Narodowy Manuel Antonio to także idealne miejsce na wędrówki po dżungli, poznanie Jaskiń Damas, uprawianie wędkarstwa, obserwację dzikiej przyrody, możliwość wypraw rowerowych jak i udanie się na spływ kajakiem po burzliwej rzece.
11:47, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »